Палац у невеликому селі, став туристичним "магнітом"
В Україні досить багато невеликих населених пунктів, які стають туристичними "магнітами" завдяки єдиному пам'ятнику архітектури, який у ньому зберігся.
Одна з таких локацій - невелике село Самчики в Хмельницькій області. Воно відоме серед туристів завдяки тому, що тут знаходиться палац 18 століття - досить нетиповий пам'ятник, як для населеного пункту, в якому проживає трохи більше 1600 людей.
Палацово-парковий ансамбль з цікавою історією
Головна місцева визначна пам'ятка - палацово-парковий ансамбль "Самчики", який часто називають "українським Версалем". Садиба добре збереглася, тут також є єдиний в країні парк у французькому стилі.
Комплекс має статус державного історико-культурного заповідника. На початку 18 століття це маєток отримав у володіння Януш Хоєцький, який у 1725-му створив собі резиденцію на березі річки Случ.
Наступним власником маєтку був полковник і гайсинський староста Петро Чечель (1754-1843). Вважається, що саме в цей період маєток набув того вигляду, який ми знаємо сьогодні: був споруджений сам палац, два флігелі, в'їзні ворота, оранжереї та стайні. Також Чечель провів масштабну реконструкцію парку.
Головна "родзинка" палацу - оригінальна анфілада залів, прикрашених паркетами, ліпниною та розписами, які нерідко приписують авторству Врубеля.
В самому палаці туристам показують Римський зал, Японський кабінет - єдину збережену кімнату з таким інтер'єром в країні. Також тут можна прогулятися по "саду в стінах" - парку, працювати над створенням якого запросили відомого ландшафтного архітектора Діонісія МакКлера, ірландця за походженням.
Чому варто відвідати це місце під час вікенду
Нещодавно в Самчиках побувала гід-екскурсовод і власниця туристичного агентства "Tasty travel" Дар'я Сапожнікова. Про свою поїздку вона детально розповіла на сторінці в Facebook.
Головна визначна пам'ятка цього місця - це садиба в стилі класицизму. Часто її називають "міні-Версалем". Станом на сьогодні вона збереглася у відносно непоганому стані, відзначає гід.
"Самчики - садиба, яка відмінно збереглася. Попри те, що в радянський час тут діяла лікарня, і якийсь час - школа. І школярі відколювали шматочки від ліпнини й використовували їх замість крейди", - розповідає Дар'я.
"У садибі влаштовували знатні бали. На петербурзький манер, не можна було приходити на бал двічі в одному одязі. Для цього внизу вбрання ставили червону печатку. Їли й пили в окремій їдальні. Вечір закінчувався феєрверками біля озера і катаннями на човнах", - додає вона.
На території історико-культурного комплексу зберігся китайський будиночок, який навіть виконував функцію холодильника. Зараз у ньому розташована картинна галерея. Також добре збереглися житлові приміщення палацу Чечелів початку 18 століття.
У Самчиках бував і Лев Толстой, відвідуючи свого приятеля - одного з власників маєтку Олександра Угрімова.
Пейзажний парк нараховує понад 250 видів унікальних дерев.
Він був закладений у 1801 році запрошеним ірландським садівником Діонісієм МакКлером, зазначає Дар'я Сапожнікова.
"Також добре збереглося його парковий "витвір" - відкрита теплиця. Порадували два леви біля входу. За задумом архітектора, один веселий лев привітав гостей, а інший, сумний, проводжав. До відвідування максимально рекомендую. По часу займе близько години, але можна залишитися ще на майстер-клас по самчиковской живопису", - розповідає вона.
Графік роботи та ціна за вхід
Державний історико-культурний заповідник "Самчики".
Адреса: Україна, с. Самчики, Старокостянтинівський район, Хмельницька область. Тел.: 8 (03854) 44214.
Автодорога Н-03 Чернівці - Житомир (за 12 кілометрів від Старокостянтинова).
Графік роботи. З понеділка по суботу - з 8.00 до 17.00, у неділю - з 10.00 до 18.00.
Ціна за вхід. Квиток для дорослих - 25 грн, для школярів - 15 грн. На території заповідника працює магазин з недорогими сувенірами. Наприклад, набір з 5 листівок коштує 25 грн.
Що ще подивитися у регіоні
Як правило, історико-культурний заповідник "Самчики" включають в автобусні тури вихідного дня з Києва та інших міст України, об'єднуючи його відвідування з екскурсіями в інші локації. Наведемо кілька прикладів таких екскурсій з виїздом з Києва.
"Пікнік-тур до панських маєтків": Старокостянтинів і Самчики (туркомпанія "Орнамент України").
Тривалість - 1 день. Ціна - 890 грн.
Протягом одного дня в турі пропонують переконатися, наскільки різними були уявлення про хороше житло у різні часи. До туру входить відвідування замку князів Острозьких у Старокостянтинові та маєток графів Чечелів у Самчиках. Туристи зможуть відчути великий контраст "між суворою твердинею і затишним палацом в оточенні розкішного парку".
Відео: Самчики та Старокостянтинів (youtube.com/Світ подорожей та історії)
"Кам'янець, Хотин, Самчики, Кришталева печера" (турфірма "Колокрай").
Тривалість - 2 дні. Ціна - 2150 грн.
У турі пропонується відвідування однієї з найцікавіших фортець Подністров'я - Кам'янець-Подільської. Також - палац у Самчиках та найпопулярнішу в регіоні печеру - Кришталеву. До речі, раніше ми писали про те, що подивитися у Кам'янці-Подільському під час вікенду.
"Замки та храми Поділля": Бердичів, Летичів, Меджибіж, Самчики, Старокостянтинів, Сутківці (турфірма "KrainaUA").
Тривалість - 2 дні. Ціна - від 2100 грн.
Під час туру в Бердичеві пропонується подивитися фортецю з монастирем Босих кармелітів і Маріїнський костел, цікаві локації міста Хемльник Вінницької області, пам'ятки Летичева і грандіозний Меджибізький замок. Наступного дня - екскурсія по Хмельницькому та Старокостянтинову, прогулянка палацово-парковим ансамблем "Самчики".
Нагадаємо, раніше ми писали про найцікавіші місця Вінницької області, які можна відвідати під час вікенду.
Також пропонуємо почитати про маловідоме містечко Чернігівської області, який дивує туристів незвичайними об'єктами.