В Україні з’явиться туристичний реєстр за 4 млн грн. Навіщо його створюють

В Україні з’явиться туристичний реєстр за 4 млн грн. Навіщо його створюють Фото: Львів, Україна (unsplash.com/andriyko-podilnyk)

У Держтуризмі оголосили про плани розвитку галузі на 2022 рік

У 2022 році в Україні створять єдиний туристичний реєстр. На його розробку планують виділити із державного бюджету 4,1 млн гривень. Про це під час регіональної туристичної конференції за участі представників Київщини, Чернігівщини та Сумщини заявила начальниця відділу проєктної та організаційної роботи Державного агентства розвитку туризму (ДАРТ) Ольга Рабійчук.

Вона уточнила, що наразі триває лише перший етап розробки реєстру, і наступного року його будуть допрацьовувати. Загалом передбачається три етапи створення реєстру, і основні зміни у ньому будуть вже після прийняття закону "Про туризм".

Навіщо хочуть створити єдиний туристичний реєстр

  • Очікується, що державна електронна інформаційна система буде містити відомості про усі суб’єкти туристичної діяльності та інші відомості щодо організації діяльності у галузі туризму.
  • Проектом закону пропонується замінити ліцензування туроператорської діяльності на внесення відомостей про суб’єкта туристичної діяльності до реєстру: компанії повинні будуть подавати повідомлення про початок провадження діяльності.
  • У ДАРТ кажуть, що це дозволить зменшити адміністративний тиск на суб’єктів господарювання та спростити започаткування і ведення бізнесу, а створення реєстру усуває зайві обмеження у провадженні діяльності туроператорів.

"У реєстрі можна буде подивитися, хто працює на ринку офіційно. Передбачений і захист прав споживачів: в одному місці можна буде знайти перевірені дані про суб'єктів туристичної діяльності. Також це буде джерело статистичних даних. Адже, як ми сьогодні знаємо, повноцінної туристичної статистики у нас немає. Є лише деякі елементи статистики, яку надає Держстат. Але й ці дані часто є нерелевантними й недостовірними", — пояснила Ольга Рабійчук.

"Реєстр дозволить швидше реагувати на порушення" - експерт

Електронний реєстр має прийти на зміну старим процедурам ліцензування туроператорів і зробити роботу компаній більш прозорою, висловолює думку у коментарі РБК-Україна Олександр Новіковський, заступник гендиректора компанії TEZ TOUR.

"Зараз туроператору потрібно отримувати ліцензію у паперовій формі. Вірогідно, наступного року ще будуть існувати обидві форми - паперова та електронна з подальшим переходом у повністю цифровий формат. Ймовірно, ціль створення реєстру - прив'язати це до компенсаторного механізму захисту прав споживачів і мати можливість швидше реагувати, коли та чи інша компанія має певні проблеми, не може виконати свої зобов'язання перед туристом тощо", - каже він.

В Україні з’явиться туристичний реєстр за 4 млн грн. Навіщо його створюють

Фото: Створення реєстру має спростити ведення туристичного бізнесу - ДАРТ (unsplash.com/amy-hirschi)

На думку туристичного експерта, створення реєстру дасть можливість швидше реагувати й заблокувати роботу туроператора у разі масштабних порушень.

Втім, і зараз на сайті Міністерства інфраструктури можна переглянути перелік діючих нині ліцензій туроператорів. Однак Олександр Новіковський допускає, що зі створенням реєстру ці дані будуть більш уніфіковані та доступні широкому колу користувачів.

Куди ще підуть кошти на туризм у 2021 році

Окрім створення реєстру, структура витрат на розвиток галузі туризму у 2022 році за даними ДАРТ включає такі пункти:

  • Дослідження та статистика - 15,6 млн грн;
  • Маркетинг (створення контенту - 6,4 млн грн, розміщення контенту - 18,5 млн грн, промо-тури для ЗМІ та блогерів - 3,1 млн грн);
  • Популяризація річкових маршрутів - 1,8 млн грн;
  • Організація туристичних подій для регіонів та турбізнесу - 6,2 млн грн;
  • Створення туристично-інформаційних центрів - 2,8 млн грн;
  • Розробка туристичної інформаційно-орієнтаційної системи для туристів (туристична навігація, мобільний додаток) - 1,5 млн грн;
  • Сувенірна продукція - 1,2 млн грн.

Нагадаємо, раніше у ДАРТ назвали основні проблеми морських курортів України.

Також голова Держтуризму розповіла, як змінився імідж України серед закордонних туристів.