Розчарування чи альтернатива морю: чи варто їхати на знамениті Голубі озера на Чернігівщині

Розчарування чи альтернатива морю: чи варто їхати на знамениті Голубі озера на Чернігівщині Фото: Голубі озера на Чернігівщині (колаж РБК-Україна/Ганна Дубовська)
Анна Дубовская
Анна Дубовская
путешественница, блогер, автор канала "Непопсовая UKRAINE"

Путівник головними місцями відпочинку на водоймах: ціни, пляжі та послуги

Цього року багато людей масово скаржаться на те, що відпочинок на Азовському та Чорному морях псують медузи та комарі. І сьогодні ви відкриєте для себе місце абсолютно без перших і майже без других. Медузи тут просто не водяться, а сезон комарів залишився далеко в травні, і вони ліниво й по одному вилітають на полювання тільки в суцільній темряві.

Це широко відомі Голубі озера являють собою три водойми біля села Олешня. Ці незвичайні озера серед соснових лісів Чернігівщини називають саме Голубими, а не Блакитними. А ще їх прозвали "чернігівськими Мальдівами" за яскравий колір води.

Озера, на які цивілізацію "привезли" туристи

Якщо вам рекомендують це місце як зовсім дике, не вірте: захоплені красою цих місць відпочивальники привезли цивілізацію з собою, хоча ще років п’ять тому тут дійсно було доволі тихо.

А тепер тут є бази відпочинку, обладнані кемпінги, катамарани, зіплайн і навіть дискотека. І їхати сюди варто не тільки заради купання. Ця місцина напрочуд мальовнича, у селах збереглося багато автентичних дерев’яних будиночків з різними віконницями. До того ж, поблизу збереглося немало історичних й архітектурних пам’яток, подібних яким ви ніде більше в Україні не зустрінете. Про них ми розповімо у наступних публікаціях.

Але зараз - тільки про Голубі озера.

Відео: Голубі озера на Чернігівщині: їхати чи ні? Ціни на їжу та житол (youtube.com/Непопсовая Ukraine)

Походження, назва та лікувальні властивості Голубих озер

До виникнення цих озер доклали руку люди. Тут були кар’єри з видобутку кварцевого піску для склодувної промисловості. Кар’єри поступово наповнилися підземними джерелами, і дали Чернігівщині три гарні водойми, оточені лісом: Велике, Зелене та Чорне озера. Подейкують, що раніше вода в них була саме блакитного кольору, але зараз вона - смарагдова.

У чому причина дивного кольору води в Голубих озерах? Цей відтінок дає кварцевий пісок. Він дуже світлий та ідеально дрібний.

Особливо яскравим є озеро Зелене. А от Чорне, найменше тутешнє озеро, нічим особливим не вирізняється. Воно схоже на звичайну водойму, власне, і людей біля нього небагато.

Розчарування чи альтернатива морю: чи варто їхати на знамениті Голубі озера на Чернігівщині

Фото: Особливий колір води Голубих озер виникає завдяки кварцевому піску (Ганна Дубовська/для РБК-Україна)

Кварцевий пісок неподалік Олешні продовжують видобувати, але нові кар’єри далеко від озер, тож шум техніки не заважатиме вашому відпочинку.

Відпочивальники стверджують, що мінеральна вода Голубих озер сприятливо впливає на суглоби. А чисте соснове повітря навколишніх густих лісів полегшує стан людей із легеневими хворобами та захворюваннями нервової системи.

Пляжі на озерах: основні локації

Через те, що Голубі озера виникли на місці кар’єрів, більша частина берегів тут стрімка, урвиста, люди подекуди вирізали с кручах сходинки, щоб спуск до води зробити комфортнішим. Але є й п’ять піщаних пляжів, усі вони - безкоштовні:

- два пляжі на Великому озері.

На найбільшому з них є кафе, щоправда, там продають тільки напої та морозиво, дають в оренду шезлонги (150 грн за день) та мангали (50 грн). Де поїсти повноцінно, розглянемо трохи далі. Також на великому пляжі є сітка для пляжного волейболу.

Розчарування чи альтернатива морю: чи варто їхати на знамениті Голубі озера на Чернігівщині

Фото: Кафе на пляжі Великого озера (Ганна Дубовська/для РБК-Україна)

Інший пляж Великого озера - не такий просторий, знаходиться на території комплексу Голубі озера", але не хвилюйтеся: попри негостинного вигляду частокіл, вхід до 20:00 туди цілковито вільний.

- два невеличкі пляжі на озері Зелене;

- один маленький пляж на озері Чорне.

Усюди вхід у воду піщаний, приємний. Родинам з маленькими дітьми краще зупинитися на найбільшому пляжі, на Великому озері, адже там біля глибина наростає не так швидко, як в інших місцях.

Центром цивілізації та розваг є озеро Велике, розташоване найближче до села Олешня.

Розчарування чи альтернатива морю: чи варто їхати на знамениті Голубі озера на Чернігівщині

Розчарування чи альтернатива морю: чи варто їхати на знамениті Голубі озера на Чернігівщині

Фото: Озеро Зелене (Ганна Дубовська/для РБК-Україна)

Житло на Голубих озерах: від кемпінгу до гостьових будиночків

Якщо ви наївно гадали, що не на морі та в такій глушині ціни на проживання мають бути низькими, то ви помилялися. Оселитися з комфортом тут коштує не дешевше, ніж на українських морях.

Найдешевший і дуже популярний варіант розміщення – кемпінг: в’їзд автівки – від 25 грн на день і по 25 грн з кожного відпочивальника. Кемпінгів тут кілька, вони розташувалися на берегах Великого та Зеленого озер. Обладнані столами з лавками, альтанками, туалетами. Але можна розміститися й цілковито безплатно, знайшовши місце для намету за межами кемпінгів.

Житло на базах відпочинку на озерах в сезон краще бронювати тижні за три.

Комплекс "Голубі озера" варто радити тільки тим, хто їде сюди не по тихий відпочинок, а тусуватися, бо там часто проводять шумні дискотеки, які тривають до першої години ночі.

Якщо ж вам потрібен спокій, звертайтеся на бази відпочинку якнайдалі від цього комплексу. Найтихіше і найдешевше - в сусідньому селі Заводське, а до озер пішки 10-15 хвилин. До речі, у Заводському є свої озерця. Вони зовсім крихітні, але в них теж купаються.

Розчарування чи альтернатива морю: чи варто їхати на знамениті Голубі озера на ЧернігівщиніРозчарування чи альтернатива морю: чи варто їхати на знамениті Голубі озера на ЧернігівщиніРозчарування чи альтернатива морю: чи варто їхати на знамениті Голубі озера на Чернігівщині

Фото: Озеро Велике (Ганна Дубовська/для РБК-Україна)

Є також варіанти оренди гостьового будиночка в приватному секторі.

Ціни на житло стартують від 450 грн за добу: за ці гроші ви отримаєте будиночок на двох, туалет і душ на території. Якщо вас цікавлять варіанти з вигодами, орієнтуйтеся на ціну від 900 грн.

Харчування на Голубих озерах: що варто знати

Досвідчені відпочивальники радять брати продукти з собою, бо в місцевих магазинчиках вибір невеликий. У них можна розплатитися карткою, але про всяк випадок майте при собі готівку, бо термінали не завжди працюють.

На базі відпочинку "Затишок" можна завчасно замовити комплексні сніданки, обіди та вечері. Обід з першого, другого, компоту та фрукта на десерт обійдеться у 200 грн з людини.

В Олешні є невеличкі кафе, де вам зможуть запропонувати розігріті в мікрохвильовці піцу чи бутерброд, а також пиво на розлив.

Розчарування чи альтернатива морю: чи варто їхати на знамениті Голубі озера на ЧернігівщиніФото: Озеро Зелене (Ганна Дубовська/для РБК-Україна)

Ресторан у комплексі "Голубі озера", на перший погляд, видається цілком респектабельним місцем. Є привабливі тераси з озерними краєвидами. Але перше враження оманливе. Обслуговування тут далеке від ідеалу, а ввечері елементарного замовлення доведеться чекати не менш як годину. Але якщо вам дуже хочеться посидіти за столиком з красивим краєвидом, беріть напої, а не те, що потребує приготування.

Розваги на Голубих озерах. Ціни на послуги

Усі розваги на Голубих озерах зосереджені навколо Великого озера.

На великому пляжі можна пограти в пляжний волейбол, що цілком безплатно. Інші розваги - платні:

- оренда катамарана (200 грн/година) чи каяка (100 грн/година);

- прокат велосипедів (100 грн/година);

- зіплайн (100 грн/спуск);

- катання навколо озера на конях і поні;

- лазня (від 350 грн) та купання в чані (від 400 грн);

- кальян (від 250 грн).

Якщо ви вирішили на власні очі побачити смарагдові води Голубих озер, постарайтеся запланувати поїздку на будні дні, оскільки на вихідні, особливо у спекотні дні, тут дуже велелюдно.

Пропонуємо також почитати про мальовничі водойми неподалік від Києва, які ідеально підійдуть для заміських пікніків.

Крім того, ми писали про особливості відпочинку на Шацьких озерах влітку.