Осіннє примор'я: нетипові маршрути для подорожей на Азовському узбережжі
Чотири найкращі локації для поїздки в міжсезоння від Валерії Микульскої
Осінь традиційно вважається закінченням туристичного сезону. Здавалося б, найбільш комфортний для подорожей час залишився позаду, а попереду тільки зимовий відпочинок – або на лижах, або під пальмами.
Втім, в Україні цікаво подорожувати в будь-яку пору року – навіть до моря. Досить вибрати нетиповий маршрут і насолоджуватися новими враженнями.
Тревел-блогер і телеведуча Валерія Микульська досліджує маловідомі місця в Україні, відкриваючи підписникам свого каналу місця дивовижної краси.
Спеціально для РБК-Україна вона склала список цікавих і захоплюючих локацій Азовського примор'я, куди можна вирушити у подорож за будь-якої погоди восени і в будь-яку пору року.
Відео: Запорізька область/Азов/Бердянська коса/Дзендзик/Грязі Бердянська (Youtube-канал Tour de Ukraine)
"Міжсезоння. Ще років п'ять тому, коли я тільки починала подорожувати по Україні, це слово лякало туристичних гідів і готельєрів. Чому це мертвий сезон, мені було незрозуміло ні тоді, ні тепер. Адже Україна прекрасна і особлива тим, що може запропонувати туристу чотири різні і чарівні пори року", - говорить вона.
А в цьому році як ніколи доречно показати, як можна цікаво відпочити вдома протягом цілого року.
Фото: Валерія Микульська на Бердянській косі (з особистого архіву)
"Плануючи подорож, ми знали, що покажемо нетиповий маршрут. А значить - буде Запорізька область без шароварів і дике Азовське примор'я, яке цікаве і в прохолодну погоду. До речі, нова дорога від Запоріжжя порадує автомобілістів. Адже ще в минулому сезоні вона була схожа на решето", - розповідає блогер.
Далі – пряма мова Валерії.
Місце сили, якому 14 мільйонів років
В Мелітопольському районі, неподалік невеликого селища Мирне, розташований Національний історико-археологічний заповідник "Кам'яна могила". Протягом тисячоліть тут знали, що високі пагорби посеред поля – це священні могили предків.
Втім, на відміну від численних курганів, якими усіяні землі України, цей пагорб абсолютно природний, і там ніколи нікого не ховали.
Фото: Кам'яна могила (з особистого архіву)
Величезний кам'яний насип нагадує панцир гігантської морської черепахи, яка сіла відпочити серед запорізьких степів. Пагорб цей старший всіх египетських пірамід і британського Стоунхенджа: йому 14 мільйонів років. Ще з доісторичних часів сюди йшли молитися представники багатьох культур.
Місце тягло енергетикою і, як доказ, у гротах (а їх у цих кам'яних брилах відкрили близько сотні) археологи знайшли кілька тисяч стародавніх петрогліфів, малюнків і написів. І зараз воно вважається потужним "місцем сили".
Тому не пошкодуйте часу і обов'язково загляньте сюди на екскурсію, і щоб подумати про вічне.
Фото: Кам'яна могила з повітря (з особистого архіву)
Інста-тур в оголовок Бердянської коси
Чим далі до узбережжя, тим більше відчувається запах моря. Азовське – найбільш багате мінералами море України, в ньому міститься ледь не вся "таблиця Менделєєва". Тому навіть вдихання приморського повітря відновлює імунітет, а зараз це дуже важливо.
Фото: Заповідна зона Бердянської коси (з особистого архіву)
Тому влітку мешканці області і ближніх регіонів їдуть до курортного і більш-менш бюджетного Бердянська. А ми, діставшись до нього, відразу вирушили на околицю. По-моєму, це найпривабливіша частина міста і вона прекрасна в будь-яку пору року. Вона, як довга рука, що тягнеться вздовж відкритого моря на 20 кілометрів, сміливо може поборотися за місце в рейтингу найкрасивіших околиць українських міст.
Заповідна зона коси (частина величезного Приазовського Національного парку) наче заманює вглиб своїми яскравими коридорами-рукавами. І я розумію, чому у бердянських художників виходять такі магнетичні пейзажі.
Фото: Бердянська коса тягнеться на 20 км (з особистого архіву)
Крім того, тут повно живності і можна випадково потрапити на фото-сафарі. Зайці, куниці, лисиці, ласки, степові коти та єнотовидні собаки. Всіх можна зустріти на оголовку. Крім тваринного світу тут є ще й 350 видів рослин, багато з яких можна побачити хіба що на картинках у Червоній книзі.
Острів птахів
В акваторії Бердянська є кілька заповідних островів, Великий і Малий Дзендзики. Обидва давно і виправдано називають пташиними. Адже на них збираються багато видів пернатих. Острови ці зараз мають статус заповідників, і це важлива рекреаційна зона для пташиної братії, вони відтворюють там свої популяції.
Фото: Пташиний острів (з особистого архіву)
Відпочивати на цих островах заборонено (хоча, варто визнати, заборона не всім писана). Нам, як знімальній групі, єгері дозволили зійти на берег. Але тільки, щоб зняти і показати унікальність цього дикого куточка. Люди в цих пейзажах зайві.
Однак, якщо дотримувати правил і не наближатися до птахів ближче, ніж на 200 метрів, можна влаштувати популярний в Європі "bird watching" (спостереження за птахами). В акваторії обох Дзендзиків можна побачити близько трьох сотень видів птахів. Найбільше їх тут саме в міжсезоння і під час перельотів.
Тому маю надію, що місцеві турагенти зможуть організувати безпечні для крилатих мешканців Приазов'я водяні фотосафарі.
Фото: Пташиний острів з повітря (з особистого архіву)
Цілющі лиманні озера
Бердянськ – це місто-курорт. Хоча зараз і трохи запущений. Цей гордий статус - не вигадка. В межах коси й до околиці міста розлилися близько десяти великих і невідомо скільки дрібних лиманних озер. Як виявилося, багатих на цілющі грязі.
Історія з життя: місцеві рибалки, щодня повертаючися з промислу, йшли додому навпростець, через поклади бруду у водоймах. Згодом світила медицини Російської імперії помітили, що ніхто з них не хворів ні на ревматизм, ні на радикуліт. А вже в 1902 році, переконавшись у цілющості грязей, в міській управі наказали побудувати на березі однієї з мінеральних водойм дерев'яну грязьову здравницю.
Туристи часто влаштовують собі СПА на мінеральних берегах. І я спробувала, звичайно. Це цікаво, але не ефективно, більш того – можна собі нашкодити.
Фото: Туристи влаштовують собі грязьові спа (з особистого архіву)
Варто? Ні, тому що в місті цілий рік працює цілих шість бальнеологічних санаторіїв, де вас обстежить лікар. Там грязь проходить спеціальну термічну обробку і набирає сили. Ну і крім усього, її будуть накладати дозовано.
Валерія Микульська "ставить лайк" Північному Приазов'ю і радить навідатися туди вже цієї осені.
Нагадаємо, раніше ми розповідали про "секретні" локації Карпат, про які не знають туристи.
Також ми писали про п'ять найкрасивіших замків України, які варто побачити восени.