Туристи затоптали тисячі яєць черепах каретта
Туристи на пляжах Анталії затоптали тисячі яєць червонокнижних черепах. Цього року на узбережжі Середземного моря виявили 500 незаконних "альтанок" в охоронній зоні, де гніздяться каретта, повідомляє haberler.com.
На узбережжі Кумкой в районі Аксу в Анталії цього літа відпочивали близько 2 тисяч осіб. В результаті екологи виявили, що 56,9% яєць в гніздах каретта в цьому році виявилися зіпсованими.
При цьому 1,2-кілометровий пляж Кумкой офіційно був оголошений "розсадником морських черепах" указом президента ще в березні минулого року.
Незважаючи на це, біля кромки води влітку техніка ставить дощаті "хатинки на курячих ніжках", а мешканці тимчасових будівель навіть створили асоціацію.
Як туризм шкодить природі Туреччини і яке рішення пропонує влада – в матеріалі РБК-Україна.
Асоціація екологічних досліджень (EKAD) протягом 23 років проводила в цьому регіоні спостереження за гніздами черепах каретта-каретта і вилупленням потомства. Президент цієї організації Алі Фуат Канболат заявив, що в сезоні 2021 року на узбережжі Кумкой вони виявили 178 гнізд, а щільність гнізд склала 148,3 на кілометр. Всього 56,9% яєць були зіпсовані через інтенсивну діяльність людини.
"Погане використання пляжу, установка будівельної техніки та альтанок, стічні води призводять до псування яєць. Кількість гнізд велика, але успіх вилуплення потомства дуже низький", - зазначив він.
У 2021 році на цьому пляжі було відкладено 12 тисяч 159 яєць, з яких 56,9% виявилися розчавлені. Кількість дитинчат, які досягли моря в цьому районі, склала 36,9% (4 485 особин). У Белеку цей показник становить близько 45-50 відсотків.
"За останні роки кількість "альтанок" збільшилася настільки, що вільного місця практично не залишилося, тому нові хатинки будують практично біля моря. Звичайно, у них немає електрики, води, каналізації, всі споруди – незаконні", - описав проблему фахівець.
Через проживання людей на пляжі там з'явилося багато бродячих собак, які також виривали яйця черепах.
"Насправді, люди, що живуть в альтанках, дуже обережні до черепах і допомагають їм, наскільки можуть, але проблема також в руйнуванні пляжів і смітті", - зазначив Канболат.
Фото: Тимчасові споруди на пляжі Кумкой (twitter.com/matvor)
Ця ситуація вже стала місцевою проблемою, як і раніше - альтанки в районі Мавікент в Кумлуджі.
"Там було багато людей, і сьогодні всі споруди перетворилися на вілли. Не здивуюся, якщо в найближчому майбутньому і ці альтанки перетворяться на вілли. Навіть під час пандемії ці будиночки здавали в оренду, і було багато відпочивальників, які знімали альтанки замість того, щоб їздити в готелі", - розповів еколог.
Спостерігач за птахами Гьокче Джошкун поділився у своїх соцмережах проблемою на узбережжі Кумкой. На його кадрах видно, що пляж щільно забудований тимчасовим будками, а пісок усіяний сміттям, який залишили після себе "дикі туристи".
"Це остання ділянка пляжу Кумкой, який називається пляжем каретта-каретта, і де вони гніздяться. Ганьба тим, хто мириться з цим. Любити цю країну означає захищати її природу", - написав Гьокче Джошкун.
Він звернув увагу на знак "Ви знаходитесь в районі розмноження морських черепах" і навколишній ландшафт зі сміттям.
"Це те, як ви живете, роблячи такою територію, яка є нашою природною спадщиною. Минулого року тут було ще мало таборів, тепер вони заходять в море. Вони розповідають про це як про щось, чим можна хвалитися. Їхні заклики: "Безплатні канікули в приморських таборах викличуть у вас заздрість". Досить все споживати", - обурився він у підписах до своїх знімків.
Рішення проблеми, на думку Канболата, полягає не в тому, щоб вигнати людей з берега, але слід створити альтернативний життєвий простір.
"Прямо за пляжем в Кумкой є стежка, позаду дороги - порожнє місце до лісу. Для гніздування черепах необхідно залишити не менше 50 метрів пляжу. Таким чином, порожній простір позаду підходить для цього, і у співпраці з міністерством і муніципалітетом можна підготувати відповідний план зонування і перенести його на альтанки. Наприклад, щоб провести каналізацію, електрику і воду", - запропонував вчений.
За його словами, кількість альтанок на пляжі збільшилася настільки, що цього літа поблизу навіть відкрили базар для них.
Люди, що живуть в альтанках, число яких за останні роки значно зросло, навіть створили асоціацію. Її голова Абдулла Кая зазначив, що для людей, що живуть в альтанках, нинішня ситуація також несприятлива.
"Наша мета створення асоціації - захистити каретта і довести альтанки в місцях їхнього проживання до нового рівня. Місцеві жителі регіону будують тут альтанки протягом 30-40 років. Ми співпрацюємо з муніципалітетом і у нас вже більше немає хатинок, побудованих на місцях гніздування каретта", - повідомив він.
Оскільки узбережжя Кумкой заповнене альтанками, нові будиночки зводять на сході, починаючи з струмка Бешгез на кордоні району Серік. Доктор Канболат попередив мера Серіка Енвера Апуткана про проблему і той пообіцяв, що наступного літа він не допустить установки будок на кордоні з районом.
Нагадаємо, ми писали, що у Туреччині продовжили обмеження для авіапасажирів.
Також повідомлялося, скільки українців побувало в Анталії за минулий рік.