Гори, терми та делікатеси. Путівник найцікавішими локаціями Закарпаття для зимового відпочинку

Гори, терми та делікатеси. Путівник найцікавішими локаціями Закарпаття для зимового відпочинку Фото: Відпочинок на Закарпатті (колаж РБК-Україна)

Які екскурсії та страви пропонують мандрівникам

Закарпаття взимку – одна з найцікавіших локацій для відпочинку на вихідних та канікулах. Гори, релакс, оздоровлення, унікальні села, крафтові виробництва та дегустації делікатесів – лише початок переліку туристичних магнітів області.

На туристичній мапі Закарпаття – 121 локація, куди варто потрапити мандрівникам: від архітектурних пам'яток до рідкісних природних місцин (наприклад, де цвіте едельвейс чи приземлився метеорит). Крім того, регіон пропонує чимало еко-маршрутів для походів у горах, які займають 80% всієї території. Взимку найбільш актуальні пізнавальні екскурсії, курортний відпочинок і гастро-локації.

"За рік на Закарпаття приїжджають 6 мільйонів туристів – це лише офіційно, що можна простежити за туристичним збором у готелях. Так само офіційно працюють 120 тисяч місць розміщення, але разом із приватними садибами область одночасно може розмістити до 180 тисяч туристів", - відзначив у коментарі РБК-Україна президент Закарпатської туристичної організації Федір Шандор.

Чим дивує туристів регіон та які види відпочинку можна сумістити під час навіть коротких мандрівок, РБК-Україна дізналося під час триденного прес-туру, організованого за ініціативою Управління туризму та курортів Закарпатської облдержадміністрації.

Відпочинок над хмарами: особливості гірськолижного курорту Драгобрат

На Закарпатті є декілька гірськолижних курортів, серед яких найбільш популярний у любителів катання на лижах – Драгобрат. Це найвисокогірніший курорт України – гірськолижні траси знаходяться на висоті 1400-1700 м над рівнем моря на горах Стіг та Близниця масиву Свидовець. Краєвиди в будь-якому місці Драгобрату зачаровують – засніжені смереки, вершини Чорногори та Горгани, хмари у міжгір'ї нижче курорту.

Гори, терми та делікатеси. Путівник найцікавішими локаціями Закарпаття для зимового відпочинкуФото: Витяг на курорті Драгобрат (РБК-Україна)

Основна перевага локації – клімат. Температура біля вершин в середньому на 6-8 градусів нижча, ніж у підніжжя. Тому, коли в сусідньому селі Ясіня моросить дощ, на схилах Драгобрату замітає снігом і відчувається мороз.

Сніг у навколишніх горах випадає ще в листопаді, а лежить на схилах навіть у травні. Тому ще на травневі свята можна побачити, як там катаються на лижах у купальниках.

На Драгобраті можна кататися як досвідченим лижникам – для них схилів більше, так і новачкам та дітям. На курорті можна навчитися як традиційному катанню на лижах, так і скітуру – походам по нерівній засніженій поверхні на спеціальних лижах, які зручні для походів Карпатами поза підготованими трасами. Для скітуристів є можливість взяти все обладнання в оренду – від 500 гривень за комплект.

Гори, терми та делікатеси. Путівник найцікавішими локаціями Закарпаття для зимового відпочинку

Фото: На курорті Драгобрат - майже 80 готелів (РБК-Україна)

Загалом на курорті працюють до 80 готелів і садиб. Вартість проживання у них – від 500-1000 гривень з людини, з харчуванням "сніданок+вечеря". Більшість ресторанів на Драгобраті – також при готелях. В багатьох місцях розміщення є можливість погрітися в чанах просто неба з краєвидом на гори.

"На курорті налічується 75-77 об'єктів, які приймають туристів. Приблизно в 50 з них є сауни, чани чи басейни", - розповів РБК-Україна керівник спілки підприємців курорту Драгобрат Юрій Сікун.

Відпочинок на Драгобраті не закінчується із сезоном катання на лижах – все більше туристів обирають це місце для літа. Це еко-туристи, які рушають на прогулянки в гори, а також ті, хто займається йогою. На Драгобраті працює готель із ретрит-центром, куди приїжджають із дітьми.

Незважаючи на унікальність локації, для багатьох туристів вона видається незручною через інфраструктуру. Основний недолік – відсутність дороги, якою можна дістатися нагору автомобілем. Досі на Драгобрат можна виїхати позашляховиками та транспортом типу УАЗ та ГАЗ-66. Вартість такого транферу – від 150 гривень з людини.

Втім, асфальтовану дорогу завширшки 7 м і з ухилом до 12 градусів почали будувати в цьому році. Загалом із ділянками існуючих доріг новий шлях протягнеться до 10 км.

"Під нову дорогу вирубали дерева, вирішується питання паркувальних місць. Якщо Буковель відразу будували за єдиним проектом, і місця для машин там були передбачені, то на Драгобраті їх розмістити буде складно", - розповів виданню Федір Шандор.

Він додав: деякі готелі мають по сотні номерів, отже потрібно буде спроектувати паркувальні майданчики для великої кількості автомобілів.

Гори, терми та делікатеси. Путівник найцікавішими локаціями Закарпаття для зимового відпочинкуФото: На Драгобрат можливо виїхати тільки деякими автомобілями (РБК-Україна)

Серед інших недоліків, на які інколи скаржаться туристи: відсутність банкомату та періодичні відключення світла. Також на курорті немає нічного освітлення трас, відсутній єдиний скі-пас на підйомними.

Оздоровлення та релакс – термальні та мінеральні води

Оздоровлення на бальнеологічних курортах – це візитна картка Закарпаття. Саме в цьому регіоні зосереджено найбільше термальних вод, а мінеральні води по типу "Боржомі" притягують тисячі відпочивальників у місцеві санаторії.

Наприклад, у селі Солочин працює санаторій, в якому одночасно лікують трьома водами, які подаються з родовища безпосередньо в бювет. Це води "Лужанська-4", "Лужанська-7" та "Поляна Квасова". Сюди їдуть лікувати майже всі хвороби органів травлення, обміну речовин та відновлюватися після COVID туристи з багатьох країн, наприклад, з Ізраїлю чи Молдови.

Гори, терми та делікатеси. Путівник найцікавішими локаціями Закарпаття для зимового відпочинкуФото: В санаторії в Солочині працює бювет із трьома мінеральними водами (РБК-Україна)

Сам заклад розрахований на тисячу гостей, а лише лікарів вищої категорії там працюють – 30. У санаторії є критий басейн із підігрівом, чимала територія для прогулянок із скульптурами та набережною. Поряд – на відстані 1 км - розташовані два витяги: у сніжну погоду оздоровлення можна сумістити із катанням на лижах, санках і льодовому катку.

До речі, чимало людей приїжджають лікуватися мінеральними водами, які можуть вільно набирати на території санаторію, а проживати в навколишніх приватних садибах.

Крім пиття мінеральної води, на Закарпатті популярний відпочинок у термальних комплексах. Один із таких – в селі Косонь.

В ці дня там багато відпочивальників, які оздоровлюються в гарячих басейнах просто неба та в різноманітних саунах комплексу. У "Термальних водах Косино" можна грітися і приймати процедури в 7 басейнах. На курорті знаходиться найбільший у світі фонтан-басейн з термальною водою - "Золотий кран здоров'я".

Гори, терми та делікатеси. Путівник найцікавішими локаціями Закарпаття для зимового відпочинку

Фото: Термальні басейни з фонтанами у формах для напоїв (РБК-Україна)

Він відомий своїми фонтанами-джакузі у формі посуду для традиційних місцевих напоїв. Відпочивальникам подобаються ці басейни завдяки запаху, який має вода в кожному з них – наприклад, вина. Для того, щоб потрапити в басейни, можна оселитися на території комплексу або оплатити відвідування – 450 гривень за 3 години для дорослих (діти до 150 см зросту – безкоштовно).

Окрім того, туристи часто обирають термальні води Велятино і Берегово, а незабаром новий масштабний термальний комплекс з'явиться у Хусті.

Що скуштувати на Закарпатті: де дегустувати сири, мед та гуцульські страви

Одна з перших гастрономічних локацій, які можуть відвідати туристи після прибуття в Рахів – крафтову броварню в селі Кваси. Під час екскурсії гостям розкажуть, як зароджувалось підприємство – із вдалих спроб засновника варити пиво вдома на кухні, покажуть солод різного обсмаження, від якого залежатиме колір напою, проведуть виробничими приміщеннями. А на останок проведуть дегустацію різних видів пива, пропонуючи вгадати, що додано в напій – чорниці, ялівець чи мед.

У цьому ж селі варто скушувати традиційні гуцульські страви. Наприклад, в концептуальному ресторані на березі річки Чорна Тиса замовити страви з форелі чи білих грибів, справжню шинку, а ще потрапити на сирні та винні дегустації.

Гори, терми та делікатеси. Путівник найцікавішими локаціями Закарпаття для зимового відпочинкуФото: На сироварнях можна скуштувати і придбати сири (РБК-Україна)

Якщо під час мандрівки Закарпаттям заїхати в селище міського типу Нижнє Селище, то туристів чекають там на знаменитій крафтовій сироварні. Засновник свого часу навчався цій справі у Швейцарії, а нині робить "український пармезан" із відбірного місцевого молока.

Крім екскурсії (140—170 грн), туристам запропонують дегустацію в місцевому ресторані, який в 2021 році потрапив у топ-100 кращих ресторанів України за відгуками гастрокритиків. Також у місцевому магазині, який об'єднує крафтових виробників регіону, можна купити різноманітні локальні продукти.

Смаки Закарпаття – це ще і вина, леквар, палинки и коньяки, мед або знаменитий торт "Ужгород". Наприклад, скуштувати палинку – фруктовий дистилят – можна у селі Минай поблизу Ужгорода. Після екскурсії виробництвом, де пропонують зазирнути всередину "самогонних апаратів", туристам також влаштовують дегустації із завданням вгадати: напій "вигнаний" з абрикосів, кизилу чи айви.

Гори, терми та делікатеси. Путівник найцікавішими локаціями Закарпаття для зимового відпочинку

Фото: Туристам пропонують зазирнути у "самогонний апарат" (РБК-Україна)

Скуштувати різноманітні види меду і напоїв з них, а також дізнатися багато цікавого з життя бджіл туристам пропонують в першому в Україні дегустаційному залі "Медовий дім" в Мукачево. Людмила і Віктор Перести стали засновниками медового туризму в країні – свій заклад вони відкрили в 2010 році. Зараз відвідувачі можуть не лише скуштувати різну продукцію бджільництва, але й побачити невелику музейну експозицію з інструментами пасічників з 62 країн, а також прозорий вулик і зразки диких сот.

Між тим, під час мандрівок Закарпаттям варто відвідати також винні погреби, буйволині та форелеві ферми, скуштувати леквар та місцеві кондитерські вироби.

Нагадаємо, ми писали про вражаючі локації Закарпаття для знайомства з регіоном.

Також ми писали про головні правила, про які варто пам'ятати туристам під час подорожі в гори взимку.