Загрожує зникнення. Об'єктами унікального українського скульптора зацікавилися в Європі

Загрожує зникнення. Об'єктами унікального українського скульптора зацікавилися в Європі

Експерти мають намір зберегти рідкісні роботи скульптора 18 сторіччя 

Скульптурні композиції знаменитого скульптора 18 сторіччя Іоана Георга Пінзеля на міській ратуші у Бучачі увійшли до переліку 12 об’єктів культурної спадщини Європи, яким загрожує зникнення. Про це повідомляє “Укрінформ”.

“Ми отримали листа від загальноєвропейської федерації неурядових організацій у сфері культурної спадщини Europa Nostra та Інституту Європейського інвестиційного банку про те, що скульптурні композиції на міській ратуші, автор яких Пінзель, увійшли до переліку 12 об’єктів культурної спадщини Європи, яким загрожує зникнення. Вони визначені у межах Програми "7 в найбільшій небезпеці”, – розповідає Олена Сурм’як, заступниця міського голови Бучацької міської ради.

За її словами, об’єкти відбирала міжнародна Консультативна група Europa Nostra, до якої входять експерти з історії, археології, архітектури, консервації, аналізу проєктів та фінансів.

Остаточний перелік семи об’єктів європейської культурної спадщини, яким загрожує зникнення, оголосять навесні 2022 року.

Програма “7 в найбільшій небезпеці” здійснюється Europa Nostra спільно з Інститутом Європейського інвестиційного банку. Допомога здійснюється за підтримки Програми Європейського Союзу “Креативна Європа”, започаткована у 2013 році для збереження європейської культурної спадщини, якій загрожує зникнення.

У рамках Програми для кожного з цих об'єктів буде надано грант у розмірі десять тисяч євро для збереження та порятунку.

За ці кошти проведуть кампанію, спрямовану на залучення необхідної державної або приватної підтримки, включно із фінансуванням.

Чим унікальна ратуша у місті Бучач на Тернопільщині

Бучацька ратуша, збудована у 1750 році у невеличкому містечку на заході України, – пам’ятка доби пізнього бароко. Будівля відома своєю самобутньою архітектурою а також дивовижними кам’яними скульптурними композиціями на її фасаді.

Ратушу спроєктував німецький архітектор Бернард Меретин та скульптор, представник пізнього бароко і рококо, Іоанн Георг Пінзель, який жив і творив у Східній Галичині (сучасна Україна).

Загрожує зникнення. Об'єктами унікального українського скульптора зацікавилися в Європі

Фото: Ратуша у місті Бучач, Тернопільська область (wikimedia.org)

Гармонійно розташувавшись посеред ринкової площі в центрі міста, Бучацька ратуша прикрашена витонченими кам’яними скульптурними композиціями, тематика яких взята з античної міфології та біблійних сюжетів.

Фронтон будівлі має чудове різьблення з каменю – геральдичну композицію з гербом фундатора ратуші Миколи Василя Потоцького.

Скульптури є зразком оригінальності та виняткової майстерності. Деякі з них було втрачено назавжди, інші зазнали ушкоджень під час пожежі 1865 року та під час Першої світової війни.

На сьогодні збереглися лише фрагменти дев'яти кам'яних скульптур з 14, які руйнуються під впливом погодних умов.

Будівля Бучацької ратуші наразі перебуває на черговій архітектурній реставрації, але скульптурні композиції та частини пошкоджених статуй потребують консервації та реставрації за сучасними реставраційними методами.

Нагадаємо, раніше ми писали про найкращі напрямки для подорожей Україною на зимові свята.