Соляні озера та унікальна екосистема: цікаві факти про залив Сиваш на Приазов'ї

Соляні озера та унікальна екосистема: цікаві факти про залив Сиваш на Приазов'ї Фото: Затока Сиваш (Олексій Войцеховський)

Одна з популярних локацій для рекреаційного туризму

Відпочинок на морі в Україні рідко обходиться без пошуку пізнавальної інформації про той чи інший курорт.

Цього разу пропоную добірку цікавих фактів про туристичні локації, явища та пам’ятні місця нашого курортного регіону – Арабатської Стрілки. А саме - топ фактів про затоку Сиваш. Це допоможе швидко скласти уявлення про одну з відомих місцевих локацій.

Сиваш – це не озеро, а затока Азовського моря

Ця затока має велике значення для рекреаційного і бальнеологічного туризму на Приазов’ї. Дуже багато людей називають Сиваш озером, що є невірним. Насправді це затока Азовського моря, яка складається з цілої системи озер різного розміру, які пов’язані між собою.

Біля Генічеська через протоки Промоїна і Тонка Азовське море поєднується з Сивашем, а Чонгарська протока розділяє Сиваш на дві частини.

Соляні озера та унікальна екосистема: цікаві факти про залив Сиваш на Приазов'ї

Фото: У деяких озерах через випаровування і велику ступінь мінералізації, вода за складом аналогічна відомому Мертвому морю в Ізраїлі (Олексій Войцеховський)

Назва затоки походить від кримськотатарського "грязь", що пов’язане з великим шаром мулу, який деінде вкриває дно затоки шаром до 5 метрів, а також становить важливий бальнеологічний ресурс. Він всім відомий як "Сиваські лікувальні грязі".

Затока Сиваш є досить мілкою. В середньому її глибина становить 50-70 сантиметрів, і тільки в деяких місцях може досягати позначки трьох метрів.

Корисні властивості природних елементів

Специфічний запах, який можна відчути поблизу затоки в теплі пори року, пов’язаний з нагріванням води та процесом розкладу водоростей і деяких органічних сполук, через що затоку іноді називали "Гниле море".

Води затоки відомі тим, що мають дуже велику концентрацію солей, до 87%, а також багато мінералів і мікроелементів.

Завдяки вищевказаному факту воду затоки ще називають рапою, а в деяких озерах через випаровування і велику ступінь мінералізації, вода за складом аналогічна тому, що є у відомому Мертвому морі в Ізраїлі.

Соляні озера та унікальна екосистема: цікаві факти про залив Сиваш на Приазов'ї

Фото: Назва затоки походить від кримськотатарського "грязь", що пов’язане з великим шаром мулу, який деінде вкриває дно затоки шаром до 5 метрів (Олексій Войцеховський)

Також рапа має досить великі лікувальні властивості, і вона широко та використовується в медицині та косметології.

Видобуток солі в регіоні: чому озеро - Рожеве

Під час воєн запорозьких козаків з кримським ханством, яке знаходилось під протекторатом Османської імперії, рапа використовувалась як знаряддя для тортур. Щоб розв’язати язика полоненому силоміць у шлунок заливали певну кількість солоної рапи, і через деякий час він все розповідав, щоб отримати прісну воду.

Завдяки величезним запасам солі, на територіях затоки здавна були солепромисли, а сиваська сіль цінували через її високу якість.

Відоме на всю Україну Рожеве озеро – це колишній завод (Сольпром) з видобутку солі, а рожевий колір пов’язаний з водоростями, які містять в собі багато бета-каротину.

Затока дуже важлива для екосистеми Азовського моря, адже в її водах багато видів риб відкладають ікру та заходять для підкормлювання, а життя камбали глосса прямо залежить від рівня солі в воді.

Соляні озера та унікальна екосистема: цікаві факти про залив Сиваш на Приазов'ї

Фото: Пеганка або Галагаз - пташка, що мешкає у місцевості Сивашу (Олексій Войцеховський)

В шарах мулу мешкає черв’як нереїс, який просто обожнюють кефалеві(журалка, пеленгас, лобань), і саме тому для успішної рибалки місцеві жителі викопують його і продають туристам.

Також Сиваш слугує місцем для проживання багатьох видів водоплаваючих птахів, які охоче селяться на його берегах та островах, відкладають яйця і виховують пташенят. Деякі види, наприклад качка Пеганка (або Галагаз, як її називають місцеві мисливці) мешкають тут вже понад 5 тисяч років.

Соляні озера та унікальна екосистема: цікаві факти про залив Сиваш на Приазов'ї

Фото: Для успішної риболовлі місцеві жителі викопують хробака нереїса і продають туристам (Олексій Войцеховський)

Високий рівень солі впливає на рослинний світ затоки – солерос, один з небагатьох представників місцевої флори, досить успішно може рости на берегах затоки.

Також його можна вживати в їжу, і у селі Щасливцеве ви можете навіть скуштувати фірмову страву, зроблену з нього. Страва не тільки смачна, а й дуже корисна.

Соляні озера та унікальна екосистема: цікаві факти про залив Сиваш на Приазов'ї

Фото: Солерос - один з небагатьох представників місцевої флори, який досить успішно може рости на берегах затоки (Олексій Войцеховський)

Процес випарювання води, а разом з нею і багатьох хімічних елементів з її складу, роблять місцеве повітря дуже насичене перш за все йодом, що позитивно впливає на його лікувальні властивості та є дуже корисним для організму.

Про Сиваш можна багато читати, ще більше розказувати, але краще за все дослідити його акваторію особисто під час цікавих екскурсій на каяках від місцевого каяк-клубу.

Впевнений, що відпустка на Арабатській Стрілці та в Генічеську не буде повноцінною, якщо не відвідати Сиваш. Ця місцевість гідно заслуговує вашої уваги через свою унікальність та те, що відпочинок тут буде корисним для здоров'я.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, які маршрути на літо до морських курортів запускає Укрзалізниця.

Також пропонуємо почитати, який курорт Азовського моря вибрати для відпочинку влітку.