"Місце великої історії". У Туреччині відкрили масштабний підводний парк на місці боїв за Дарданелли

"Місце великої історії". У Туреччині відкрили масштабний підводний парк на місці боїв за Дарданелли Фото: Підводний музей біля півострова Галліполі (колаж РБК-Україна)

Серед артефактів - 14 кораблів, що зберігаються на дні моря

У Туреччині відкрився перший підводний парк на місці битв Першої світової війни – унікальна у своєму роді експозиція для дайвінг-туризму. Любителі історії зможуть не тільки побачити затонулі кораблі на місці епічних подій, але і буквально доторкнутися до столітніх артефактів, повідомляє hurriyetdailynews.com.

"Історичний підводний парк Галліполі" відкрили 2 жовтня в провінції Чанаккале, неподалік від фортеці Седдюлбахір – на кордоні Егейського і Мармурового морів.

У цьому місці відбувалися запеклі бої за Дарданелли між військами Османської імперії і силами союзників. Зараз туристи-дайвери зможуть побачити в підводному "музеї" 14 кораблів, які збереглися на морському дні. У тому числі - британськийк королівський лінкор "HMS Majestic", який 106 років тому затонув біля берегів фортеці.

Майбутній центр світового дайвінг-туризму

Як і в будь-якому іншому підводному музеї, "експонати" зберігаються під товщею води, тому вивчати їх можна в спорядженні для дайвінгу.

Відео: Підводний парк Галліполі (YouTube/DHA)

"Історичний підводний парк Галліполі" пропонує туристам 14 точок для дайвінгу на площі 150 кілометрів. Він складається із залишків кораблів HMS Majestic, бухти Ертугрул і руїн корабля Сахалієн, баржі Хеллес, затонулих кораблів в затоці Текке, баржі Арібурну, баржі Кючюккеміклі, інших морських суден.

На церемонії відкриття глава історичного центру Дарданелльських воєн Галліполі Ісмаїл Кашдемір розповів про те, що підводний парк збираються зробити одним з центрів світового дайвінг-туризму.

"Ми відкриваємо історичний підводний парк Галліполі в дайвінг-центрі Чанаккале, який незабаром може стати найважливішим дайвінг-центром у світі. Тут відбулася велика битва, і це місце великої історії. У Чанаккале у кожної загибелі корабля була своя історія", - зазначив він.

"Місце великої історії". У Туреччині відкрили масштабний підводний парк на місці боїв за Дарданелли

Фото: Туристам покажуть 14 кораблів і барж часів Першої світової війни (Directorate of Gallipoli Historic Site)

Заступник міністра культури і туризму Туреччини Надір Алпаслан сказав, що Чанаккале має важливий потенціал з точки зору історії, культури і дайвінг-туризму, і додав:

"Люди з усіх частин світу будуть стікатися в це місце, і це призведе до його подальшого розвитку".

Півострів Галліполі: що ще побачать мандрівники

Дарданельська операція (Галліпольська) - спроба сил Антанти в 1915-16 роках захопити контроль на Босфором, яка закінчилася перемогою турецьких сил.

Зараз на південному краю півострова Галліполі на європейській стороні Дарданелл розташований історичний національний парк Галліполі. Заснований в 1973 році і включений в Список національних парків і охоронних територій ООН, він займає площу 33 тисячі гектарів.

"Місце великої історії". У Туреччині відкрили масштабний підводний парк на місці боїв за ДарданеллиФото: Площа підводного парку - 150 кілометрів (Directorate of Gallipoli Historic Site)

Національний парк заснували на честь солдатів, загиблих на півострові Галліполі. Тут є затонулі кораблі, траншеї, замки, вежі. Також - могили та меморіали 250 000 турецьких солдатів і стільки ж - загиблих воїнів з Австралії, Нової Зеландії, Англії та Франції. Тисячі людей щорічно відвідують військові кладовища, і це - одне з найвідоміших місць в Туреччині.

Півострів Галліполі офіційно зареєстрований як історичний об'єкт і має величезне культурне значення. У парку також є багато археологічних пам'яток, деякі з яких датуються 4000 роком до нашої ери.

"Місце великої історії". У Туреччині відкрили масштабний підводний парк на місці боїв за Дарданелли

Фото: Артефактам під водою більше 100 років (Directorate of Gallipoli Historic Site)

Між стародавніми пам'ятками знаходяться пляжі, затоки, солоне озеро. Наприклад, поблизу туристи можуть відвідати руїни Трої.

Нагадаємо, ми писали, які нові "туристичні магніти" з'являться в історичному регіоні Туреччини.

Також ЮНЕСКО закликала Великобританію повернути скульптури Парфенона до Греції.