"Це були неймовірні відкриття": найкращі локації України, які вразили мандрівників у 2020 році

"Це були неймовірні відкриття": найкращі локації України, які вразили мандрівників у 2020 році Фото: Найкращі місця України у 2020 році (колаж РБК-Україна)

Найцікавіші місця країни від туристів та відомих блогерів

Подорожі по Україні у 2020 році для багатьох туристів проходили в кардинально нових умовах: стикнувшись з карантинними обмеженнями, їм доводилося пристосовуватися до нових правил та виробляти нові звички під час мандрівок.

Водночас туризм у 2020 році пройшов під гаслом "Мандруй Україною": безліч українців почали відкривати для себе нові, невідомі раніше локації. І дивувалися тому, наскільки багато в Україні місць, здатних здивувати та вартих того, щоб повернутися туди знову.

У переддень Нового року РБК-Україна запитало українських мандрівників, блогерів та відомих діячів туризму про те, які місця в Україні вразили їх у 2020-му найбільше. Хай цей список надихає вас у новому 2021 році на нові поїздки та відкриття!

Карпатська вузькоколійка та зона відчуження

Мар'яна Олеськів, голова Державного агентства розвитку туризму (ДАРТ):

Цього року для мене справжнім відкриттям стали кілька туристичних локацій. Під час сімейного відпочинку з дітьми мене вразила Вигода на Івано-Франківщині.

Особливо - Центр спадщини Вигодської вузькоколійки: такого рівня музей з інтерактивними складовими, які відразу захоплюють дітей, я бачила тільки у Європі. Приємно, що в Україні вже є такі атракції.

"Це були неймовірні відкриття": найкращі локації України, які вразили мандрівників у 2020 році

Фото: Краєвиди, які відкриваються на шляху маршруту вузькоколійки у селі Вигода в Карпатах (РБК-Україна)

Особисто ж для мене справжнім відкриттям стали влітку Асканія-Нова, а восени – Чорнобиль. У цих місцях я побувала вперше, хоча до цього багато знала про них із соцмереж та розповідей колег.

Це був той випадок, коли поки ти там не побуваєш - не усвідомиш, що це насправді. По-своєму унікальний степ, де можна побачити, наприклад, зебр та сайгаків в природніх умовах, викликає захоплення та суперпозитивні емоції.

"Це були неймовірні відкриття": найкращі локації України, які вразили мандрівників у 2020 роціФото: Чорнобильська зона відчуження (РБК-Україна)

Чорнобильська зона відчуження – це "місце сили", яке викликає такий вир думок, усвідомлення таких глибинних речей, про які просто не задумуєшся у повсякденному житті.

Там розумієш, якими жахливими можуть бути наслідки та масштаби людської діяльності. Але природа перемагає, проростаючи густими деревами на колись людних асфальтованих площах.

"Це були неймовірні відкриття": найкращі локації України, які вразили мандрівників у 2020 роціФото: Краєвиди Карпат влітку (РБК-Україна)

Крейдяні гори та півонії

Ярослав Козак, мандрівник. Подорожує унікальними заповідними місцями України понад 13 років:

У 2020-му відкрив для себе локацію, яка вразила найбільше - національний природний парк "Дворічанський". Він знаходиться в Харківській області на березі річки Оскіл. Парк вражає незвичайним ландшафтом - білі крейдяні гори на піщаному березі річки, рідкісні рослини та тварини з Червоної книги.

Вчені встановили, що 70 млн років тому на цьому місці було море. А зараз на крутих схилах гір - нори бабаків. Цих звірів можна навіть сфотографувати! А знизу - барвиста заповідна загата річки Оскіл, маленький шматочок раю. Вражає, що там немає людей - тільки природа та звірі.

"Це були неймовірні відкриття": найкращі локації України, які вразили мандрівників у 2020 роціФото: Крейдяні гори, Національний природний парк "Дворічанський" (wikipedia.org)

Раджу вирушати до заповідного місця у квітні-травні, коли місцевість потопає у квітах, особливо - у вузьколистої півонії.

У Дворічанський парку прокладені екостежки. "Крейдяна" - уздовж гір з норами бабаків і "Урочище Заломне" через ліс з реліктовими видами рослин і грибами. Крім степових бабаків, на території парку водяться тушканчики та хом'яки, вовки, лосі, козулі й кабани.

Невідома Слобожанщина, степ та спадщина Запорізької області

Мандрівник Максим Назаренко. Досліджує маловідомі місця України:

Цього року мене надзвичайно вразила невідома Слобожанщина та Приазов’я. Насамперед тому, що це неначе інша країна, важкодоступна локація. Ці унікальні землі можна побачити, якщо сильно захотіти та не боятися складнощів під час подорожей. Також мене вразив невідомій степ з його ріками, водоспадами та рельєфом.

Ще хочу особливо відзначити Запорізьку область. Окрім відомих пам'яток, на її території безліч німецьких поселень, про які мало знають туристи. Від німців у цьому регіоні збереглися садиби, млини, мости, дороги, каплиці. Це Гуляйполе - батьківщина Нестора Махна.

Також раджу відвідати Бердянський район, де розташовані дуже цікаві села Миколаївка і Родіонівка - з менгірами та неймовірною річкою Бердою.

"Це були неймовірні відкриття": найкращі локації України, які вразили мандрівників у 2020 роціФото: Берда – річка у межах Більмацького та Бердянського районів Запорізької області. Впадає до Азовського моря (wikipedia.org)

Тихе та затишне село у "серці" Карпат

Анастасія Стеценко, тревел-блогер. Цього року під час карантину деякий час провела у Карпатах, поєднуючи роботу та відпочинок:

У мене було багато чудових тревел-відкриттів в Україні цього року. Найбільше запам'яталося Плав'я - маленьке карпатське село.

Приїхати рано вранці у Славське та трястися на знаменитому карпатському УАЗику крізь ранковий туман, в якому проступають річка, ліс, стоги сіна й корови.

Жити у будинку, ходити гуляти в гори, які починаються прямо від ганку, збирати в рот все ягоди, які попадуться по дорозі. Днями не чути звуку машин, валятися на траві та відчувати себе на даху світу. Ось що таке літо у маленькому карпатському селі!

Фото: Плав'я – село у Сколівському районі Львівської області (Анастасія Стеценко)

Недосліджена Київська область

Анна Вольф, мандрівниця, автор сайту "Архітектурні та природні пам'ятки України".

У 2020-му під час подорожей для мене усе цікаве було та особливе. Не можу назвати якесь одне місце, яке вразило мене найбільше. Люблю кожну пам'ятку, кожен камінчик чи травинку!

Цього року я познайомилася з мандрівником Максимом Назаренком. Ми разом поїздили Харківською та Чернігівською областями. Вже багато років моя відпустка - це намет, паливо, консерви, сумка одягу і напрямок по Україні. Цього року я також провела відпустку на Одещині. Це дуже унікальний регіон з точки зору культури та етнографії.

Фото: Руде Село, Київська область. Руїни палацу Залеських (надане Анною Вольф)

Як і багатьох, цього року мене втішали й одноденні поїздки рідною Київською областю. Вона мене вразила! Навіть зважаючи на те, що я подорожувала нею й раніше. Вона цікава, але багатьма мешканцями Києва недосліджена.

Коли ми згадуємо Київщину, то це Біла Церква, Богуслав, Фастів, Буки, Васильків. Але є безліч інших населених пунктів, де можна знайти цікаві пам'ятки.

"Це були неймовірні відкриття": найкращі локації України, які вразили мандрівників у 2020 роціФото: Богуславське відслонення на річці Рось - геологічна пам'ятка природи (надане Анною Вольф)

Карантинні обмеження змусили багатьох відкрити для себе "нову" Україну. І, можливо, усвідомити, що стан наших пам'яток в цілому поганий.

Вважаю, що "бум" на подорожі країною хоч якимось чином змусить берегти та пишатися своїми пам'ятками. Бо величезна кількість унікальних місць страждають і зникають.

"Це були неймовірні відкриття": найкращі локації України, які вразили мандрівників у 2020 роціФото: Село Копилів у Київській області, садиба фон Мекк. Тут гостював Петро Чайковський (надане Анною Вольф)

Зазвичай більшість туристів і мандрівників починають відкривати для себе Україну з західної її частини, але при цьому дуже мало знають про свою область.

Та насправді в кожному регіоні є велика кількість цікавих та визначних місць. Хочеться побажати, щоб і наступного року люди не втратили запал до подорожей, щоб були і можливості, і бажання відкривати для себе Україну.

Нехай 2021 рік принесе вам ще більше неймовірних вражень від подорожей Україною та нові цікаві відкриття!

Нагадаємо, раніше ми писали про кращі локації в Україні для зимових мандрівок з дітьми.

Також радимо почитати про три місця східної України, які цікаво відвідати взимку.