Замість замків Європи: де побачити унікальну фортецю, не виїжджаючи за кордон

Замість замків Європи: де побачити унікальну фортецю, не виїжджаючи за кордон Фото: Аккерманська фортеця (wikipedia.org)

Аккерманська фортеця в Одеській області здатна здивувати навіть бувалих туристів

Багато з нас мріють про закордонні подорожі, відвідування середньовічних замків і фортець. І що старіші ці споруди, то цікавіші вони для туриста. Прихильники закордонних подорожей цього сезону трохи засумували: карантин зламав безліч планів. Але для шанувальників старовинної архітектури й в Україні знайдеться безліч цікавих місць.

Зазвичай із замками та фортецями асоціюється західна Україна: чарівна Кам'янець-Подільська та сувора Хотинська незмінно очолювали мій "топ" фортець України. Так було, поки я не відвідала середньовічну красуню в Білгороді-Дністровському, що на Одещині. Дещо несподіваний регіон для крутих пам' яток родом із Середньовіччя.

Одеська область: не тільки море

Одещина традиційно асоціюється з чорноморськими курортами, виноградниками та самою Одесою з її видатною архітектурою переважно ХІХ століття. А тут раптом - Аккерманська фортеця, заснована ще у ХІІІ столітті генуезцями на залишках грецького міста Тіра!

До речі, генуезці не винні у тому, що Тіра припинила своє існування: це сталося у IV столітті, задовго до їхньої появи у цих місцях. Археологічні розкопки древнього міста ви побачите, прямуючи до каси перед входом до замку.

Замість замків Європи: де побачити унікальну фортецю, не виїжджаючи за кордонФото: Одна з найдавніших фортець не тільки України, а і Європи (Ганна Дубовська)

Спочатку, коротко і без занудства, трохи історії та тих фактів, які роблять Аккерманську фортецю особливою. А потім розберемося, коли краще відвідувати це цікаве місце.

Одна з найдавніших фортець

Площа Аккерманської фортеці - 9 га. І за цим показником вона переважає більшість своїх закордонних "ровесниць": у 2,5 рази - Единбурзький замок-фортецю (Шотландія), приблизно вдвічі - цитадель Алеппо (Сирія), замок Хімедзі (Японія), Будайську фортецю (Угорщина) та Спішський Град (Словаччина), приблизно у півтора рази - фортецю Хоензальцбург (Австрія), Віндзорський замок (Англія) та Празький Град (Чехія).

Форт Мехгрангарх (Індія) відстає від Аккерманської фортеці на 1 га. І тільки найбільша збережена середньовічна фортеця Європи – замок Мальборк (Польща) – є більшою за красуню Білгорода-Дністровського. Розміри території замку дійсно вражають, адже вони складають цілих 14 га.

Аккерманська фортеця досить добре збереглася: 24 із 34 фортечних веж досі височіють на скелястому березі Дністровського лиману. Щоб зрозуміти причину такої збереженості, зазирнемо в минуле.

Замість замків Європи: де побачити унікальну фортецю, не виїжджаючи за кордонФото: На території Аккерманської фортеці (Ганна Дубовська)

Після заснування фортеці у XIII столітті продовжували її будівництво молдавські князі у ХIV-ХV століттях. Потім упродовж цілих 328 років фортецю добудовували та розширювали турки. 1812 року південь Бесарабії разом з Аккерманом перейшов до Російської імперії, а 1836-го фортеця втратила стратегічне значення. Тобто аж до початку другої третини ХІХ століття вона діяла та підтримувалася в належному стані.

З 70-х років XX століття Білгород-Дністровську перлину почали використовувати кінематографісти. Відтоді у фортеці знято близько 30 кінокартин, найвідоміша з яких, напевно, "Мушкетери 30 років по тому".

Замість замків Європи: де побачити унікальну фортецю, не виїжджаючи за кордонФото: Так виглядає цитадель фортеці (Ганна Дубовська)

Наразі у фортеці проводяться різноманітні фестивалі та відбуваються костюмовані свята, де можна максимально відчути себе в Середньовіччі - не просто у древній фортеці, а й серед людей, одягнених у дусі тої доби. Також любителі полоскотати нерви можуть відвідати виставку "Знаряддя тортур".

На території фортеці працює й містечко майстрів, де можна купити сувенір. Стрільба з лука, фотосесії в тематичних костюмах та обід у "середньовічному" кафе доповнять ваші враження.

Замість замків Європи: де побачити унікальну фортецю, не виїжджаючи за кордонФото: В Аккерманській фортеці (Ганна Дубовська)

Коли краще відвідувати Аккерманську фортецю

Розраховуйте свій візит так, щоб потрапити на захід сонця. Він тут неймовірний: світило сідає у спокійні води Дністровського лиману, і вечірні барви стирають часові межі, адже й багато століть тому люди, стоячи на цих оборонних стінах, бачили такий самий неймовірний краєвид.

Ціни на квитки досить демократичні: дорослий – 80 грн, учнівський (від 6 до 16 років), студентський та для людей з інвалідністю 2-ї групи – 40 грн, безкоштовно відвідують фортецю дошкільнята, молодята в день реєстрації шлюбу, особи з інвалідністю 1-ї групи та інші пільговики (зі списком можна докладніше ознайомитися на сайті фортеці).

Фото: Захід сонця, вид з фортеці (Ганна Дубовська)

Зробити ваше відвідання більш пізнавальним допоможе гід. Замовити екскурсію краще завчасно, заповнивши форму на сайті фортеці.

Крім двох оглядових екскурсій, пропонують іще шість тематичних, тож обирайте за своїми інтересами – хочете більше історичних фактів чи більше легенд, а можливо, вам цікавіші оборонні системи та озброєння, починаючи з часів Тіри й аж до втрати Аккерманською фортецею її стратегічного значення. Ціни на екскурсії варіюються від 300 до 400 грн за групу з 10-15 осіб.

Також, плануючи свою поїздку, будьте уважні, адже графік роботи фортеці змінюється залежно від сезону:

з 1 квітня до 30 вересня фортеця працює з 8:00 до 20:00;

з 1 жовтня до 31 березня – з 9:00 до 17:00.

І, що дуже приємно, тут відчинено щоденно, без вихідних і навіть на свята.

Відео: Середньовічна фортеця України - Аккерманська (Youtibe.com/Непопсовая Ukraine)

Нагадаємо, раніше ми писали, що у замок на Хмельниччині кличуть туристів на "карантинні" екскурсії.

Також пропонуємо почитати поради туристам про те, як піднятися на Говерлу - найвищу точку Українських Карпат.