Авіа, тести, готелі: як змінилися ціни на подорожі за час пандемії
Що стало з вартістю самостійних поїздок за останній рік
Подорожі під час пандемії істотно змінилися, і тепер практично всі поїздки за кордон проходять за зовсім іншими правилами. Одні країни все ще не відкриваються для туристів, а інші - вводять додаткові правила. Частина з них несе за собою додаткові витрати для туристів.
Багато експертів з туризму кажуть, що пандемія спровокувала зростання цін на подорожі, і тепер буде вигідно їздити тільки по путівках і груповими турами. До речі, самостійно організовані поїздки ніколи не були особливо бюджетними. Але чи справді індивідуальні поїздки значно подорожчали? РБК-Україна проаналізувало, наскільки та внаслідок чого подорожчали самостійні подорожі за останній рік.
Авіаквитки: дешево тільки до Туреччини
До того, поки пандемія не змусила країни закрити кордони й не "скувала" авіасполучення, українці встигли відчути принади європейських лоукостерів з доступними цінами на авіаперельоти. Завдяки їм кількість самостійних мандрівників в Україні зросла. Навіть студент міг дозволити собі вікенд у Європі: з'явилася можливість літати за 20 євро до Берліну, Будапешту або Кракова.
Але, крім Європи, завдяки таким дешевим рейсам ми змогли відкрити для себе такі країни, як Марокко. Переліт в обидва боки через Європу коштував від 85 євро.
Фото: До пандемії авіаквитки часто купували за півроку. Сьогодні ніхто не знає, яка країна може знову закрити кордони (pixabay.com)
Також відкрилися зручні стикування у європейських аеропортах при перельотах до Південної Америки та США. Збірний переліт лоукостер+регулярка через європейські хаби дозволив знизити собівартість перельотів за цими напрямками. Можна було через Іспанію або Португалію полетіти до Ріо за 300-400 євро, а до Нью-Йорку - за 250 євро.
Щоб потрапити в США під час епідемії COVID, не можна два тижні до перельоту відвідувати країни ЄС і шенгенської зони. Транзит в США через ЄС для всіх, крім громадян США, власників Green Card та деяких інших категорій пасажирів, закритий.
За цим напрямом тепер або прямі рейси з України через Туреччину на Turkish Airlines, у яких найдешевший переліт коштує від 600 євро, або через Доху – Qatar Airways. Виняток – зворотний переліт зі Штатів назад в Україну можливий з пересадкою в одному з європейських аеропортів. Перельоти в країни Південної Америки й тепер можна планувати через Європу, але щоразу треба уважно вивчати транзитні вимоги країни та авіакомпанії.
Ще один момент – до пандемії була звичною практика купувати недорогі акційні квитки, плануючи поїздки за півроку-рік. Тепер ніхто заздалегідь не знає, які країни будуть відкриті, а які, навпаки, посилять свої вимоги.
Доводиться купувати квитки спонтанно і швидко – максимум за місяць перед поїздкою. Якщо порівнювати ціни на акції, то у 2018 році я змогла злітати, купивши за три місяці квиток KLM до Сан-Франциско за 300 євро. Тепер найдешевший переліт у цьому напрямку по лютневій акції Turkish Airlines коштував 700 євро.
Фото: Щоб потрапити в США під час епідемії COVID, не можна два тижні до перельоту відвідувати країни ЄС та шенгенської зони (pixabay.com)
І все ж позитивним моментом року пандемії стало збільшення кількості рейсів до Туреччини. І в цьому сезоні триває експансія турецьких авіаперевізників на наш ринок. Плюс - українські лоукостери та чартери створюють один одному конкуренцію – ціни на цей напрямок тільки тішать тих, хто хоче побачити різноманітну Туреччину чи планує транзит через цю країну.
ПЛР-тести – безпека чи спосіб заробітку?
Нова стаття витрат – ПЛР-тести, які вимагають практично у всіх країнах, відкритих для українських мандрівників. Виняток становлять такі країни: Танзанія, Мексика, Албанія, Домініканська республіка, Коста-Ріка і Північна Македонія, які на цю мить не вимагають тести від прилітаючих туристів. Але і цього мало: відкрилися Кіпр та Грузія. Там, крім тесту за 72 години до відльоту, вимагають здавати тести по прильоту – ціна від 30 євро за тест, в Еміратах – безкоштовно.
Крім того, з 23 березня ПЛР-тести потрібно здавати при в'їзді в Україну, причому не тільки іноземним громадянам, але всім українцям, які повертаються з-за кордону. Тобто вже два-три ПЛР-тести по 20-30 євро за кожен. Припустимо, на відпочинок в Грузії летить сім'я з трьох осіб – за тести додатково до основних затрат на поїздку доведеться викласти близько 270 євро.
Тести для транзиту – ще одна цікава стаття витрат. Наприклад, турецькі авіалінії не вимагають довідку для перельоту транзитом через Стамбул, а транзит через аеропорти ОАЕ неможливий без ПЛР-тесту.
Фото: Ще одна стаття витрат під час пандемії - ПЛР-тести для транзиту і на в'їзд до країни (Getty Images)
Для тих, хто планує перетинати Нідерланди транзитом в інші країни, потрібно здати тест за 72 години до поїздки. Навіть якщо ви летите в країну, де не потрібен ПЛР-тест, потрібно заздалегідь ознайомитися з правилами транзитного аеропорту та авіакомпанії.
Також ПЛР-тести потрібні "на виїзд" з країни. Їх вимагають у деяких африканських і азіатських країнах: без тесту не пропустять в термінал аеропорту, хоча авіакомпанія може і не вимагати тест для посадки в літак. В Азії це Непал, Узбекистан і Пакистан, де вимагають ПЛР тести на виїзд.
Наприклад, у Непалі тест коштує 20$, але його можна пред'явити на українському кордоні й не здавати таким чином тест вдома. Але цінник на тести в африканських країнах зовсім інший – в Кот-д'Івуарі тест на виїзд коштує вже 60 Євро. Виходить зовсім небюджетна історія.
Але давайте подивимося на проблему ПЛР-тестів "на виїзд" і "після прильоту" трохи з іншої точки зору. Якщо, не дай бог, тест буде хибнопозитивний, чим це загрожує мандрівникові?
Фото: Витрати можуть обчислюватися навіть сотнями тисяч євро, якщо турист оплачує витрати на лікування за кордоном (Gettty Images)
Застрягши в чужій країні на карантині, доведеться оплачувати витрати на лікування та проживання, купувати новий квиток додому, а це вже зовсім інший рівень витрат, який може йти на сотні й тисячі євро, як це було у туристів, застряглих через позитивні результати тесту на Мальдівах.
Страховка – нові вимоги та популярні поліси
Страхування життя і здоров'я у подорожі – це стаття витрат, яка й раніше входила до бюджету подорожі. Але тепер до неї варто ставитися більш серйозно і закладати додаткові ризики. Наприклад, страхування від невиїзду. Це не зовсім новий вид страхових полісів: він з'явився досить давно.
Але тепер до нього додалася ще одна опція: компенсація витрат на турпутівку або відшкодування авіаквитків та сплаченого готелю, у разі якщо турист захворів на COVID-19 або вірус був виявлений під час здачі ПЛР-тесту. Вартість такого поліса в середньому становить 5% від вартості туру або від страхової суми, яку вкаже самостійний турист.
До страхової суми включають вартість квитків, сплаченого готелю, оренди авто – все, що можна підтвердити документами, якщо доведеться подавати на відшкодування при настанні страхового випадку.
Така страховка не обов'язкова і купується на розсуд мандрівника, але за останній рік на неї істотно зріс попит. Туристи бояться втратити вкладені в подорож гроші, якщо захворіють або отримають позитивний результат тесту на COVID-19.
Фото: Ціна за розширену страховку з COVID-покриттям для тижневої поїздки до Туреччини - близько 315 грн (booking.com)
Медичне страхування з опцією покриття лікування COVID-19 багато країн вже включили в список обов'язкових вимог до прибуваючих мандрівників. І навіть якщо немає офіційної вимоги в країні слідування, то в інтересах мандрівника - мати такий страховий поліс на руках.
Вартість розширеної страховки з COVID-покриттям для тижневої поїздки в Туреччину - близько 315 грн: не та сума, на якій варто було б економити. Взагалі економія на страховці може обернутися серйозними витратами у форс-мажорній ситуації.
Наприклад, як було у туристів, які полетіли на Мальдіви або на Кубу й опинилися на самоізоляції після здачі ПЛР-тестів і отримання позитивних результатів. І хоча страхова покриває не всі страхові випадки, з позитивним результатом тесту є шанси отримати відшкодування непередбачуваних витрат на перебування в самоізоляції.
Готелі – ціни впали чи виросли?
Багато В чому це залежить від місця розташування готелю та від пори року. Вартість готелів навіть у період пандемії залежить від сезону і попиту. У тій же Туреччині в серпні й вересні ціни були вищі, ніж на початку липня 2020-го, коли тільки відкрилося авіасполучення і перші туристи полетіли на відпочинок.
На відміну від Туреччини, вартість проживання в українських готелях на чорноморському узбережжі в липні 2020 року була часто не на користь того, щоб вибрати відпочинок в Україні. А з появою недорогих рейсів до Даламану багато самостійних мандрівників задумалися над тим, а чи варто платити більше на своїх морях.
Я порівнювала ціни у приватних готелях на Арабатської Стрілки з аналогічними типами проживання. Наприклад, у Фетхіє і Бодрумі (це не all-inclusive – готелі на базі сніданків). Туреччина вигравала за ціною та рівнем сервісу.
Фото: Відпочинок у Херсонській області може обійтися значно дорожче за поїздку до Туреччини (booking.com)
Мій особистий приклад: станом на початок липня ціна у готелях Генічеської Гірки в Херсонській області – 60 євро зі сніданком на добу за двох. А в Каші, Олюденізі на Лікійському узбережжі - 25-35 євро. Вибір припав на Туреччину, тому що до турецьких цін і сервісу додалися історичні, природні пам'ятки та чисте блакитне море.
Як буде в цьому сезоні – побачимо. Принаймні до закінчення пандемії не варто сподіватися на те, що ми позбавимося статті витрат – ПЛР-тестування. Схоже, що вони з нами надовго.
Вартість перельотів будуть залежати про конкуренції на ринках: чим більше авіакомпаній буде освоювати ті або інші напрямки, тим нижчими будуть ціни. А це багато в чому залежить від кількості нових країн, готових до потоку туристів.
Нагадаємо, раніше ми писали, чи будуть влітку українські курорти дорожчими за зарубіжні.
Також повідомлялося, куди можна вирушити на літаку по Україні бюджетно на травневі свята.