Українець, який відвідав усі країни світу: "В Багдаді подумав, що падають зірки. Виявилося – ракетний обстріл"

Українець, який відвідав усі країни світу: "В Багдаді подумав, що падають зірки. Виявилося – ракетний обстріл" Фото: Костянтин Симоненко у Сомалі (konstantin.travel)

У деяких країнах краще пересуватися з охороною, а в багатьох тривають збройні конфлікти: Костянтин Симоненко розповідає про свої найбільш небезпечні поїздки.

Киянин Костянтин Симоненко офіційно став першим українцем, який відвідав усі країни світу. У вересні 2018 року його ім'я внесли до Реєстру Рекордів України, а сертифікат рекорду вручили біля істуканів на острові Пасхи.

За словами мандрівника, побачити весь світ він мріяв ще з дитинства. Але за часів СРСР це зробити було неможливо, оскільки кордони були практично закриті. Вже набагато пізніше, коли дозволили виїжджати, він і вирішив почати втілювати свою мрію в реальність.

Українець, який відвідав усі країни світу: "В Багдаді подумав, що падають зірки. Виявилося – ракетний обстріл"

Фото: У 2018 році ім'я Костянтина внесли до Реєстру Рекордів України, а сертифікат рекорду вручили біля істуканів на острові Пасхи (instagram.com/konstantin.traveller)

За 10 років у Костянтина Симоненка вийшло відвідати 193 країни, які є членами ООН. Він жартує, що "про всяк випадок" додатково побував у 50 невизнаних країнах і автономних територіях світу.

До найнебезпечніших країн світу мандрівник їхав усвідомлено.

"Адже моя мета була відвідати саме Всі країни світу, включаючи й найнебезпечніші, і найменші, і самі неблагополучні. У мене просто не було вибору - я повинен був відвідати їх усіх", — підкреслює мандрівник.

Які країни світу Костянтин Симоненко вважає найнебезпечнішими, і що радить робити, якщо вже туди потрапили, він розповів для TRAVEL РБК-Україна.

У Гаїті пограбували в перший же день на центральній вулиці

Найнебезпечніші, за словами Симоненка, це — Сомалі, Гаїті, Ємен, віднедавна — Афганістан, деякі країни західного узбережжя Африки й скрізь, де йдуть збройні конфлікти.

"Сомалі — це країна, в якій вже багато років триває громадянська війна, і уряд не контролює більшість території. Ризик викрадення або теракту там дуже високий, і туристам краще пересуватися з охороною. Відвідування Сомалі — це не знайомство з пам'ятками або красою природи, їх тут просто немає. Це скоріше як політ на Марс або на Плутон", — говорить Симоненко.

Хоча він вважає, що Сомалі — настільки незвідана, небезпечна і "повна адреналіну" територія, що більше ніде у світі таку гаму емоцій не відчуєш.

Українець, який відвідав усі країни світу: "В Багдаді подумав, що падають зірки. Виявилося – ракетний обстріл"Українець, який відвідав усі країни світу: "В Багдаді подумав, що падають зірки. Виявилося – ракетний обстріл"

Фото: Сомалі - незвідана і "повна адреналіну" країна, вважає Костянтин Симоненко (konstantin.travel)

У Гаїті Костянтина пограбували в перший же день прямо на центральній вулиці столиці.

"Взагалі Гаїті — на диво нещаслива країна. Половину острова з такою ж назвою займає цілком успішна Домініканська республіка, в якій абсолютно безпечно і цілком розвинений туризм. На другій частині острова розташована Гаїті, в якій постійно землетруси, урагани, епідемії холери, перевороти, і до влади приходять диктатори. А цього літа ще й президента у власній резиденції вбили.

Люди там живуть дуже бідно, це найбідніша країна Карибського басейну. Тому будь-який турист там — бажана здобич для грабіжників і кишенькових злодіїв. Звичайно, це стосується більше столиці, а от в інших районах більш безпечно", — розповідає Симоненко.

Українець, який відвідав усі країни світу: "В Багдаді подумав, що падають зірки. Виявилося – ракетний обстріл"Українець, який відвідав усі країни світу: "В Багдаді подумав, що падають зірки. Виявилося – ракетний обстріл"Українець, який відвідав усі країни світу: "В Багдаді подумав, що падають зірки. Виявилося – ракетний обстріл"

Фото: Гаїті — найбідніша країна у всій Західній півкулі планети. Тут кримінал "зашкалює" гірше, ніж у найбідніших африканських країнах, каже мандрівник (instagram.com/konstantin.traveller)

У Ємені також багато років йде громадянська війна і єдине безпечне місце там – острів Сокотра, куди туристи їздять, і який Костянтин дуже рекомендує до відвідування. Щодо Афганістану — очевидно, що найближчим часом це не найкраще місце для туризму.

"Бачив убитих постояльців, з якими я ще вчора сидів за одним столом на сніданку"

Про найнебезпечніший випадок у своїх подорожах Симоненко дізнався вже після того, як той стався.

У 2015 році він подорожував по африканській країні Малі. У день відльоту додому рано вранці виписався з готелю в столиці Бамако і поїхав в аеропорт. Через кілька годин готель захопили терористи, взяли в заручники 170 осіб, багато з них загинули.

"Я стояв в аеропорту і дивився пряму трансляцію штурму готелю, з якого зовсім недавно виписався. Я бачив убитих постояльців, з якими я ще вчора сидів за одним столом на сніданку. Стало моторошно. Якби у мене рейс був на пару годин пізніше, невідомо, як би склалася моя доля. Але мені пощастило", — вважає Симоненко.

Українець, який відвідав усі країни світу: "В Багдаді подумав, що падають зірки. Виявилося – ракетний обстріл"

Фото: Малі - держава у Західній Африці (en.wikipedia.org)

В Іраку потрапив під ракетний обстріл, але дізнався про це не відразу

Якось, перебуваючи у найбільшому місті Іраку, Багдаді, Костянтин після важкого дня втомлений, але задоволений, сидів на відкритому майданчику готелю і пив каву з фініками. Раптово він побачив, як з неба падала зірка.

"Я зрадів рідкісній удачі та відразу загадав бажання — нехай у мене все вийде, і я зможу відвідати всі країни світу! Потім я помітив другу "зірку", яка падала слідом за першою. Зрадів ще більше, і ще раз загадав про всі країни. Слідом за другою "зіркою" я помітив третю, а потім і четверту, і п'яту. Причому зірки падали у мене прямо над головою. Я покликав офіціанта, ткнув пальцем в небо і запитав, що це таке", — згадує Костянтин.

"Ракети, сер!", — абсолютно буденно відповів офіціант. Вони впали метрах в 300 метрах від нас. Виявилося, що терористи іноді обстрілюють саморобними ракетами "зелену зону", яка починалася на протилежному березі річки", — говорить мандрівник.

Однак, за його словами, можливо, йому вдалося здійснити мрію про відвідування всіх держав світу тому, що тоді в Багдаді загадав відразу два бажання поспіль.

У країнах третього світу потрібно бути обережним з водою

Крім терористів і криміналу, у різних державах світу існують ще й інші небезпеки: зараження, отруєння, укуси отруйних комах, звертає увагу мандрівник.

"Під час подорожей мені довелося кардинально змінити звички. Коли я потрапляю в неблагополучну країну, у мене включається давно відпрацьований внутрішній протокол поведінки, якого я неухильно дотримуюся. Я завжди та скрізь тягав з собою антисептик ще до того, як це стало нормою завдяки COVID.

Незабаром у мене виробився рефлекс: взяв гроші - оброби руки антисептиком, проїхався в автобусі, ще раз антисептиком. Повернувся до готелю з екскурсії — помий руки, протри телефон. Загалом, все те, що ми так добре вивчили під час пандемії. І це чудово працювало", — згадує він.

Українець, який відвідав усі країни світу: "В Багдаді подумав, що падають зірки. Виявилося – ракетний обстріл"

Фото: Костянтин колекціонує тарілки з країн, які відвідує. Сьогодні він - власник найбільшої колекції сувенірних тарілок зі 193 країн світу (instagram.com/konstantin.traveller)

Найбільша отрута в Африці, та й взагалі у всіх неблагополучних країнах, — це вода, каже мандрівник.

"В Африці місцеві п'ють водопровідну воду, запаяну в поліетиленові пакети. Така вода дуже дешева і доступна всім. Так уже влаштований місцевий імунітет, флора кишечника і метаболізм, що вони від цієї води не вмирають. Для туристів же нефільтрована вода смертельно небезпечна, в ній міститься такий "букет" хвороботворних мікробів і вірусів, про які ми навіть і не чули. Тому воду пити можна тільки з запечатаної пляшки. Навіть зуби чистити краще виключно нею. Потрібно чітко розуміти: необроблена вода в таких країнах — це отрута. І, звичайно, потрібно мати хорошу аптечку на всі випадки життя", — радить Симоненко.

В Індії став філософськи дивитися на бруд та інші незручності

"Все пізнається в порівнянні. На третій рік своїх подорожей, тільки відвідавши безпечну і чистеньку Європу, я вирушив у свою на той момент першу екзотичну країну — Індію. Якою небезпечною вона мені здалася тоді! На вулицях — бруд, натовпи, жебраки всюди, воду пити не можна. Коротше, жах-жах, як я тоді думав. Особливо в порівнянні з Європою", — згадує він.

Минуло ще два роки, і Костянтин знову побував в Індії. Тільки вдруге вона викликала у нього виключно позитивні емоції.

"Звичайно, трохи не прибрано, але зате яка багатюща історія, красива архітектура, чуйні й добрі люди, смачна кухня, один Тадж-Махал чого вартий! Я просто закохався в Індію", - розповідає Симоненко.

Українець, який відвідав усі країни світу: "В Багдаді подумав, що падають зірки. Виявилося – ракетний обстріл"

Фото: Під час другого відвідування Індії Костянтин здивувався багатій культурі країни (instagram.com/konstantin.traveller)

За його словами, це була одна і та ж країна з різницею всього у два роки. Причому країна залишилася такою ж: це він сам змінився.

"За два роки я встиг побувати в бідних країнах Центральної Африки, і на їх тлі Індія вже здавалася цілком безпечною і туристичною. Я вже мав якийсь досвід — знав, як не отруїтися, як не захворіти, як уникнути настирливих місцевих, і почав філософськи дивитися на бруд і інші дріб'язкові незручності. Я подивився на Індію зовсім іншими очима. Тому все пізнається в порівнянні", - підкреслює дослідник країн.

"Безстрашні мандрівники довго не живуть"

"Частенько мене запитують: чи не страшно мені їздити в усі ці небезпечні країни? Звичайно, страшно! Але страх — це дуже корисне відчуття. Безстрашні мандрівники довго не живуть. Страх змушує тебе мобілізуватися, бути уважнішим, більш ретельно готуватися до таких подорожей", — говорить Костянтин.

Але додає, що в будь-яку, навіть найстрашнішу країну можна з'їздити, якщо ретельно підготуватися до мандрівки: знайти надійних гідів і провідників, вивчити ситуацію й бути максимально зібраним та обережним.

Тим часом у другій частині інтерв'ю Костянтин Симоненко розповість TRAVEL РБК-Україна про свої враження від найбільш безпечних країн світу.

Нагадаємо, раніше ми писали, як колишній викладач Мирослав Мельничук пізнає світ у походах і популяризує гори.